Какво да направите, ако детето ви е жертва на виртуален тормоз или кибертормоз

С напредъка в комуникационните технологии и социалните мрежи, проблемът с тормоза сред малолетни през тези канали става все по-често срещан. Така нареченият кибертормоз.

Анонимността, която се смята за предприемане на действия и липса на пряко възприемане на причинените щети, прави кибертормоза сериозен проблем.

 Има много поведения, които могат да съставляват това престъпление: от обиди, унижения, заплахи, окачване на снимки, които нарушават неприкосновеността на личния живот, разпространяване на слухове и т.н.,

..

Какво да правим, ако детето ни е жертва на кибертормоз?

Когато детето ни е жертва на тези онлайн атаки от един или повече от връстниците си, трябва да изпълним няколко стъпки:

  • Първото нещо, което трябва да направите, е да запишете фактите, или като отпечатате страниците, където се появяват обиди, заплахи, унижения и т.н

    ..

    ., тъй като съдържанието може да бъде изтрито по-късно и няма да можем да докажем реалността на случилото се.

  • Ако записваме чрез нотариус (нотариус), толкова по-добре, така че по-късно получените доказателства да не могат да бъдат оспорени или са по-трудни.
  • Също така е важно да заведем детето си при медицински специалист, психолог или психиатър, който може да оцени причинените психологически щети, както и да даде на непълнолетните инструменти за излизане от кризата или за справяне с проблема.
  • Разбира се, трябва да докладвате фактите, което може да се направи пред звеното за компютърни престъпления, което отговаря за проследяването на информацията и се опитва да намери лицето, отговорно за фактите, тъй като понякога трудността на тези въпроси е да намерете истинския отговорен. Има и специална група на Националната полиция по въпросите на непълнолетните ГРУМЕ.

В Наказателния кодекс няма престъпление за тормоза като такова и поведението може да се подведе само под вида на чл.173 от НК: „Всеки, който унизително отношение към друго лице, сериозно накърнява моралната му почтеност, ще бъде наказан

..

". 

Когато се разглеждат процедури между непълнолетни, въпросът ще бъде разгледан пред съда за непълнолетни, като е приложим Органичен закон 5/2000 от 12 януари, уреждащ наказателната отговорност на непълнолетните.

 Въпреки това, следва да се има предвид изложеното по-горе, че непълнолетните под 14-годишна възраст са напълно освободени от всякакъв вид отговорност и Законът за непълнолетните се прилага за непълнолетни лица на възраст между 14 и 18 години.

По отношение на непълнолетни лица под 14 години трябва да се има предвид, че възрастните ще носят отговорност за непълнолетните, така че родителите, тормозещи и тормозени, като отговорни в семейната среда и учители или възпитатели, в теренното училище, могат да бъдат обвинени в престъплението неоказване на съдействие за неактивиране на протокола за борба с тормоза.

Следователно трябва също така да се изясни, че според решение на Върховния съд от 2016 г. е законен достъп до социални мрежи като Facebook, Twitter, Instagram и др..., на нашите деца. Разбира се, само за да ги предпази от риск или заплаха.

Ако непълнолетните деца са под наша отговорност, изглежда логично това да е така, но това не винаги е така, тъй като всъщност достъпът без съгласие до имейла или социалните мрежи на трета страна е престъпление на откриване или разкриване на тайни, дори в семейната среда, което се счита за утежняващо поведение.

В решението се твърди, че въпреки че майката на непълнолетната е имала достъп до профила на дъщеря си във Фейсбук без нейно разрешение и е използвала съобщенията, за да изобличи тормозителя на непълнолетния, Върховният съд се е съгласил с майката, като се има предвид, че тя се е съгласила със социалните медии на дъщеря ви, за да защити я.

Правно, когато непълнолетният вече е навършил 15 години, родителите му се нуждаят от неговото съгласие за достъп до социалните им мрежи, но в този случай и дори признавайки такова право на непълнолетните, Върховният съд е счел задължението за по-важно. всеки родител трябва да гарантира безопасността и благополучието на своите непълнолетни деца, тъй като това е задължение, те не могат да бъдат възпрепятствани да го поемат, като ги лишават от възможността да знаят.

В Наказателния кодекс няма престъпление за тормоза като такова и поведението може да се подведе само под вида на чл.173 от НК: „Всеки, който унизително отношение към друго лице, сериозно накърнява моралната му почтеност, ще бъде наказан

..

". 

Когато се разглеждат процедури между непълнолетни, въпросът ще бъде разгледан пред съда за непълнолетни, като е приложим Органичен закон 5/2000 от 12 януари, уреждащ наказателната отговорност на непълнолетните.

 Въпреки това, следва да се има предвид изложеното по-горе, че непълнолетните под 14-годишна възраст са напълно освободени от всякакъв вид отговорност и Законът за непълнолетните се прилага за непълнолетни лица на възраст между 14 и 18 години.

По отношение на непълнолетни лица под 14 години трябва да се има предвид, че възрастните ще носят отговорност за непълнолетните, така че родителите, тормозещи и тормозени, като отговорни в семейната среда и учители или възпитатели, в теренното училище, могат да бъдат обвинени в престъплението неоказване на съдействие за неактивиране на протокола за борба с тормоза.

Следователно трябва също така да се изясни, че според решение на Върховния съд от 2016 г. е законен достъп до социални мрежи като Facebook, Twitter, Instagram и др..., на нашите деца. Разбира се, само за да ги предпази от риск или заплаха.

Ако непълнолетните деца са под наша отговорност, изглежда логично това да е така, но това не винаги е така, тъй като всъщност достъпът без съгласие до имейла или социалните мрежи на трета страна е престъпление на откриване или разкриване на тайни, дори в семейната среда, което се счита за утежняващо поведение.

В решението се твърди, че въпреки че майката на непълнолетната е имала достъп до профила на дъщеря си във Фейсбук без нейно разрешение и е използвала съобщенията, за да изобличи тормозителя на непълнолетния, Върховният съд се е съгласил с майката, като се има предвид, че тя се е съгласила със социалните медии на дъщеря ви, за да защити я.

Правно, когато непълнолетният вече е навършил 15 години, родителите му се нуждаят от неговото съгласие за достъп до социалните им мрежи, но в този случай и дори признавайки такова право на непълнолетните, Върховният съд е счел задължението за по-важно. всеки родител трябва да гарантира безопасността и благополучието на своите непълнолетни деца, тъй като това е задължение, те не могат да бъдат възпрепятствани да го поемат, като ги лишават от възможността да знаят.

Статия, написана от Олац Алберди от ABA Abogadas

Оставете Коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here