Задължителна маска: кога да я използваме и кой трябва да я прави

След пандемия от коронавирус принуди нас, испанците, да бъдем затворени у дома за около два месеца, след като беше официално постановено състояние на тревога на 14 март, за да се опитаме да овладеем вируса и да контролираме броя на инфекциите, доколкото е възможно (за да ги намалим до максимум ), точно днес много автономни общности най-накрая преминават към това, което е известно като фаза 1 (около 20 милиона испанци), докато много други правят това във фаза 2.

Въпреки това, както сигурно знаете, от миналия четвъртък, 21 май, Използването на маска като защитна мярка е задължително в Испания, особено в обществени места от 6 години, при условие, че не е възможно да се поддържа социално безопасно разстояние от поне два метра.

Тъй като тази мярка, официално публикувана в BOE миналата сряда, 20 май, все още предизвиква съмнения сред много читатели, ние сме подготвили полезно ръководство, с което можете да разберете не само кой трябва да използва маска, но и в какви случаи използването й е задължително.

Кой трябва да използва маска задължително?

Според Министерската заповед, публикувана в Официален държавен вестник (BOE) миналата сряда, 20 май, Хората над шест години са длъжни да използват маска на обществени места.

Разбира се, в някои случаи използването му не би било задължително:

  • Хора, чиято употреба на маската може да не е подходяща поради надлежно обосновани здравословни причини или които, в случай на зависимост или увреждане, представят промени в поведението, които правят използването й непрактично.
  • Хора, които имат някакъв вид здравословно състояние или състояние, което причинява респираторен дистрес, което може да се влоши от употребата му.
  • При извършване на дейности, при които по своята същност използването на маска е несъвместимо, като например прием на напитки или храна.
  • Ситуация на нужда.
  • Поради форсмажорни обстоятелства.

Кога да използвате маска? И къде?

Не напразно в точка "В " на чл. 2 от разпоредбата, която урежда използването на маската се установява, че задължението няма да бъде изпълнимо когато се извършват определени дейности, които по своята същност може да са несъвместими с носенето на маската.

Въпреки че, както виждаме, заповедта не уточнява ясно какви са тези "несъвместими дейности", бягането или колоезденето ще бъдат включени сред тях.

Мога ли да бъда наказан, ако не нося маска?

Както се посочва както от Министерство на здравеопазването, така и от самото МВР, след влизане в сила на мярката, която установява, че използването на маската на открито е задължително, при условие че не можете да се наслаждавате на разстоянието за сигурност от два метра, силите и органите на Държавна сигурност ще се засилят през първите дни педагогическа функция.

Тоест, когато осъзнаят, че има неспазване, те ще посочат на лицето, че не спазват правилото, и ще му дадат възможност да продължат да го поставят. Или ще изискват от вас да се оттеглите в зона, където е възможно да поддържате минималното безопасно разстояние.

Само в случаите, в които исканото лице откаже да изпълни инструкциите, а предложена санкция за неподчинение, която може да достигне 600 евро.

Какъв тип маска да нося и как да я нанасям правилно?

Министерството на здравеопазването препоръчва използването на FFP2 филтърни маски или FFP3. Всъщност маската FFP3 предпазва от бактерии, вируси и гъбични спори, както и от отровни и токсични видове прах, аерозоли и дим.

Когато го слагате, е важно винаги да миете ръцете си със сапун и вода или да използвате дезинфектант на алкохолна основа. След това трябва да покриете устата и носа си с маската, като се уверите, че между лицето и него няма празни места.

Веднъж правилно прикрепена, важно е да избягвате докосването на маската, докато я носите. Въпреки че, ако е необходимо, е важно преди да измиете добре ръцете си със сапун и вода или да използвате дезинфектант на алкохолна основа.

Оставете Коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here